Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149610K0000B9W
Y149610K0000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y149610K0000B9W
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149610K0000B9W.pdf
Availability of Y149610K0000B9W
QUANTITY
Y149610K0000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149610K0000B9W
Internal Part NumberEIS-Y149610K0000B9W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)