Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1496146R000Q0W
Y1496146R000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1496146R000Q0W
Brief Description
RES SMD 146 OHM 0.02% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y1496146R000Q0W.pdf
Availability of Y1496146R000Q0W
QUANTITY
Y1496146R000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1496146R000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y1496146R000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)146
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1496146R000Q0W
Y1496146R000Q0W Details Description
Related parts for Y1496146R000Q0W
IC QUAD 2-1 DATA SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR40S/AE40G/CDR40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INSERT FGG.00.303. FOR 3LV datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 200MA OUT datasheet.pdf
CRYSTAL 10.240000 MHZ SMD datasheet.pdf
3.3UF 450V 11X32 85C AXI datasheet.pdf