Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1496150R000Q9W
Y1496150R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1496150R000Q9W
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.02% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y1496150R000Q9W.pdf
Availability of Y1496150R000Q9W
QUANTITY
Y1496150R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1496150R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1496150R000Q9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1496150R000Q9W
Y1496150R000Q9W Details Description
Related parts for Y1496150R000Q9W
RES SMD 0.027 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 8DB datasheet.pdf
WIREWAY CROSS FITTING 6X6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP 6AWG CLEAR 25' datasheet.pdf