Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149629R8000B0W
Y149629R8000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y149629R8000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.8 OHM 0.1% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149629R8000B0W.pdf
Availability of Y149629R8000B0W
QUANTITY
Y149629R8000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149629R8000B0W
Internal Part NumberEIS-Y149629R8000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)