Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16071R00000F0W
Y16071R00000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16071R00000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16071R00000F0W.pdf
Availability of Y16071R00000F0W
QUANTITY
Y16071R00000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16071R00000F0W
Internal Part NumberEIS-Y16071R00000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625Z
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16071R00000F0W
Y16071R00000F0W Details Description
Related parts for Y16071R00000F0W
RES SMD 76.9KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC RF PWR DETECTOR 4UCSP datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf