Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16071R00000F0W
Y16071R00000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16071R00000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16071R00000F0W.pdf
Availability of Y16071R00000F0W
QUANTITY
Y16071R00000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16071R00000F0W
Internal Part NumberEIS-Y16071R00000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625Z
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16071R00000F0W
Y16071R00000F0W Details Description
Related parts for Y16071R00000F0W
CONN RECEPT 16POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 65A 110V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 5.5A MCPH6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf