Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16075R00000E9W
Y16075R00000E9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16075R00000E9W
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16075R00000E9W.pdf
Availability of Y16075R00000E9W
QUANTITY
Y16075R00000E9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16075R00000E9W
Internal Part NumberEIS-Y16075R00000E9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16075R00000E9W
Y16075R00000E9W Details Description
Related parts for Y16075R00000E9W
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP FLAME RETRD datasheet.pdf
RES 990K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf