Vishay/Dale CMF652K2000FKR6
CMF652K2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF652K2000FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652K2000FKR6.pdf
Availability of CMF652K2000FKR6
QUANTITY
CMF652K2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652K2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF652K2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652K2000FKR6
Related LinksCMF652K, CMF652K2000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652K2000FKR6 Details Description
Related parts for CMF652K2000FKR6
RES 18 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 160.6UH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 144-SODIMM datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 3A 11MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC datasheet.pdf
CA SM LDS FCAPC-FCAPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf