Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16075R00000E9W
Y16075R00000E9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16075R00000E9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16075R00000E9W.pdf
Availability of Y16075R00000E9W
QUANTITY
Y16075R00000E9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16075R00000E9W
Internal Part NumberEIS-Y16075R00000E9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625Z
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16075R00000E9W
Y16075R00000E9W Details Description
Related parts for Y16075R00000E9W
RES SMD 75 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 12CH 38-TSSOP datasheet.pdf
IC VID DECODER NTSC/PAL 32-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf