Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16077R50000D9W
Y16077R50000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16077R50000D9W
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16077R50000D9W.pdf
Availability of Y16077R50000D9W
QUANTITY
Y16077R50000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16077R50000D9W
Internal Part NumberEIS-Y16077R50000D9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16077R50000D9W
Y16077R50000D9W Details Description
Related parts for Y16077R50000D9W
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS BK datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 240VAC ISO QC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
M12 SEALING CAP W/BAND datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR RA SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
DAFLON WALL TUBING 5/8 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf