Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y161142K2000T9W
Y161142K2000T9W picture photo
Mfg. Part Number
Y161142K2000T9W
Brief Description
RES SMD 42.2KOHM 0.01% 0.3W 2010
Datasheet Download
Y161142K2000T9W.pdf
Availability of Y161142K2000T9W
QUANTITY
Y161142K2000T9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y161142K2000T9W
Internal Part NumberEIS-Y161142K2000T9W
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y161142K2000T9W
Y161142K2000T9W Details Description
Related parts for Y161142K2000T9W
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN D-SUB JUNCT SHELL 37POS datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
C COMPILER SH 1 USER LAN datasheet.pdf
13 MTE SHRD PIN HSG SR LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 8DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41 datasheet.pdf