Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y161215R2000F0R
Y161215R2000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y161215R2000F0R
Brief Description
RES SMD 15.2 OHM 1% 0.4W 2512
Datasheet Download
Y161215R2000F0R.pdf
Availability of Y161215R2000F0R
QUANTITY
Y161215R2000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y161215R2000F0R
Internal Part NumberEIS-Y161215R2000F0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y161215R2000F0R
Y161215R2000F0R Details Description
Related parts for Y161215R2000F0R
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
CB BTS FT 14 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
.125 BLADE 3 CIR PLUG HSG V-0 datasheet.pdf
IC USB SW HISIDE SGL 0.5A SOT25 datasheet.pdf