Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16122K00000F0R
Y16122K00000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16122K00000F0R
Brief Description
RES SMD 2K OHM 1% 0.4W 2512
Datasheet Download
Y16122K00000F0R.pdf
Availability of Y16122K00000F0R
QUANTITY
Y16122K00000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16122K00000F0R
Internal Part NumberEIS-Y16122K00000F0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16122K00000F0R
Y16122K00000F0R Details Description
Related parts for Y16122K00000F0R
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
MOD IPM SINGLE HF 1200V 800A datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16DFN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf