Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16221K28000T9L
Y16221K28000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y16221K28000T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.28K OHM 8W 0.01% TO220
Datasheet Download
Y16221K28000T9L.pdf
Availability of Y16221K28000T9L
QUANTITY
Y16221K28000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16221K28000T9L
Internal Part NumberEIS-Y16221K28000T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.28k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16221K28000T9L
Y16221K28000T9L Details Description
Related parts for Y16221K28000T9L
FIXED IND 180UH 2.105A 150 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 16CH 38-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MULTIWATT11 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf