Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F9760CS
RC1608F9760CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F9760CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F9760CS.pdf
Availability of RC1608F9760CS
QUANTITY
RC1608F9760CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F9760CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F9760CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F9760CS
Related LinksRC1608, RC1608F9760CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F9760CS Details Description
Related parts for RC1608F9760CS
CAP CER 0.12UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 6.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL RIVET 388 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf