Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162310K0000T0L
Y162310K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y162310K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y162310K0000T0L.pdf
Availability of Y162310K0000T0L
QUANTITY
Y162310K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162310K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y162310K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162310K0000T0L
Y162310K0000T0L Details Description
Related parts for Y162310K0000T0L
SWITCH ROTARY SP 10POS 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC OSCILLATOR BUFF OUTPUT 8UMAX datasheet.pdf
LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
OSC SO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FERRULE DIE FIXTURE datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-C datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf