Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162310K0000T0L
Y162310K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y162310K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y162310K0000T0L.pdf
Availability of Y162310K0000T0L
QUANTITY
Y162310K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162310K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y162310K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162310K0000T0L
Y162310K0000T0L Details Description
Related parts for Y162310K0000T0L
AC/DC CONVERTER 2X15V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SST3 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 320MA 2.9 OHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
NECK LIGHT LED CR2032 (2) datasheet.pdf
ICL 120 OHM 15% 3A 23.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8DFN datasheet.pdf