Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1623220R000T0R
Y1623220R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1623220R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 0.01% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y1623220R000T0R.pdf
Availability of Y1623220R000T0R
QUANTITY
Y1623220R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1623220R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1623220R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1623220R000T0R
Y1623220R000T0R Details Description
Related parts for Y1623220R000T0R
DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK datasheet.pdf
FILTER LINE 13UH 0.5A HORIZONTAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 10A RADIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 20CKT datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf