Ohmite EVFL252EP4K7JE
EVFL252EP4K7JE picture photo
Mfg. Part Number
EVFL252EP4K7JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 280W
Datasheet Download
EVFL252EP4K7JE.pdf
Availability of EVFL252EP4K7JE
QUANTITY
EVFL252EP4K7JE Order Process
Ship out your order
Specifications of EVFL252EP4K7JE
Internal Part NumberEIS-EVFL252EP4K7JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEuro-Power
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)280W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets, Termination
Size / Dimension1.299" Dia x 9.843" L (33.00mm x 250.00mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVFL252EP4K7JE
Related LinksEVFL252, EVFL252EP4K7JE Datasheet, Ohmite Distributor
EVFL252EP4K7JE Details Description
Related parts for EVFL252EP4K7JE
SUPER STRIP W/GOLD PL TERM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SSOP datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 1A datasheet.pdf
DGTL ISO 2CH RS422/RS485 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf