Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16235R00000B9L
Y16235R00000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y16235R00000B9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5 OHM 0.1% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y16235R00000B9L.pdf
Availability of Y16235R00000B9L
QUANTITY
Y16235R00000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16235R00000B9L
Internal Part NumberEIS-Y16235R00000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16235R00000B9L
Y16235R00000B9L Details Description
Related parts for Y16235R00000B9L
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 184.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 10A IN LINE datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 2000' datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf