Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624187R000Q9W
Y1624187R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1624187R000Q9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 0.02% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624187R000Q9W.pdf
Availability of Y1624187R000Q9W
QUANTITY
Y1624187R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624187R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1624187R000Q9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1624187R000Q9W
Y1624187R000Q9W Details Description
Related parts for Y1624187R000Q9W
RES 47 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RECEIVER ONLY FOR E3S-AT81 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 96POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 4-POS SMT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf