Fox Electronics FXO-HC730-161.1328
FXO-HC730-161.1328 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-161.1328
Brief Description
OSC XO 161.1328MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-161.1328.pdf
Availability of FXO-HC730-161.1328
QUANTITY
FXO-HC730-161.1328 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-161.1328
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-161.1328
TypeXO (Standard)
Frequency161.1328MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-161.1328
Related LinksFXO-HC730, FXO-HC730-161.1328 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-161.1328 Details Description
Related parts for FXO-HC730-161.1328
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 12V D2PAK datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 24V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #8 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf