Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT270R
RMCF0603JT270R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT270R
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT270R.pdf
Availability of RMCF0603JT270R
QUANTITY
RMCF0603JT270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT270R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT270R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT270R
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT270R Details Description
Related parts for RMCF0603JT270R
IC MON SIX SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
500 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
100UF 450V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf