Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624191R000Q9W
Y1624191R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1624191R000Q9W
Brief Description
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624191R000Q9W.pdf
Availability of Y1624191R000Q9W
QUANTITY
Y1624191R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624191R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1624191R000Q9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)