Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16241K50000B0R
Y16241K50000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16241K50000B0R
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16241K50000B0R.pdf
Availability of Y16241K50000B0R
QUANTITY
Y16241K50000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16241K50000B0R
Internal Part NumberEIS-Y16241K50000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16241K50000B0R
Y16241K50000B0R Details Description
Related parts for Y16241K50000B0R
FIBER OPTIC CABLE datasheet.pdf
SENSOR VOLTAGE .2-12V AC/DC-INPT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.1A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPST-NO SCREW SEAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST 2.5A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADC3224 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
MOV DIN SPD 2-0 CIRCUIT 2P 230V datasheet.pdf