Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624249R000Q9W
Y1624249R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1624249R000Q9W
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624249R000Q9W.pdf
Availability of Y1624249R000Q9W
QUANTITY
Y1624249R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624249R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1624249R000Q9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1624249R000Q9W
Y1624249R000Q9W Details Description
Related parts for Y1624249R000Q9W
IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1X1 US8 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG TAN 2000' datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 PG16 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 12A 5DFN datasheet.pdf