Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16242K20000B0W
Y16242K20000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16242K20000B0W
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16242K20000B0W.pdf
Availability of Y16242K20000B0W
QUANTITY
Y16242K20000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16242K20000B0W
Internal Part NumberEIS-Y16242K20000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16242K20000B0W
Y16242K20000B0W Details Description
Related parts for Y16242K20000B0W
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD DIFF 16-DIP datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V/50V datasheet.pdf