Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16242K66500Q0W
Y16242K66500Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16242K66500Q0W
Brief Description
RES SMD 2.665K OHM 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16242K66500Q0W.pdf
Availability of Y16242K66500Q0W
QUANTITY
Y16242K66500Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16242K66500Q0W
Internal Part NumberEIS-Y16242K66500Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.665k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16242K66500Q0W
Y16242K66500Q0W Details Description
Related parts for Y16242K66500Q0W
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 85 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4"X20' ALUMINUM FOIL TAPE datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 600A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB10 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SMT R/A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 2.5MM datasheet.pdf