Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16242K74000B9W
Y16242K74000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16242K74000B9W
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16242K74000B9W.pdf
Availability of Y16242K74000B9W
QUANTITY
Y16242K74000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16242K74000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16242K74000B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16242K74000B9W
Y16242K74000B9W Details Description
Related parts for Y16242K74000B9W
RES 1.2 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf