Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16243K30000T0W
Y16243K30000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16243K30000T0W
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 0.01% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16243K30000T0W.pdf
Availability of Y16243K30000T0W
QUANTITY
Y16243K30000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16243K30000T0W
Internal Part NumberEIS-Y16243K30000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16243K30000T0W
Y16243K30000T0W Details Description
Related parts for Y16243K30000T0W
SWITCH BASIC SPDT 1A 40GF datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 24V 12.50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MODULE DDR2 DRAM 2G 240-RDIMM datasheet.pdf
G-374-12 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 2A SOD57 datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
CAP FILM 82NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf