Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16243K48000F9W
Y16243K48000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16243K48000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16243K48000F9W.pdf
Availability of Y16243K48000F9W
QUANTITY
Y16243K48000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16243K48000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16243K48000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16243K48000F9W
Y16243K48000F9W Details Description
Related parts for Y16243K48000F9W
CONN HEADER 36POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RPSMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
3650 0603 0.26UH 5% 2K RL datasheet.pdf