Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16244K01790T0W
Y16244K01790T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16244K01790T0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.0179K OHM 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16244K01790T0W.pdf
Availability of Y16244K01790T0W
QUANTITY
Y16244K01790T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16244K01790T0W
Internal Part NumberEIS-Y16244K01790T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.0179k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16244K01790T0W
Y16244K01790T0W Details Description
Related parts for Y16244K01790T0W
CABLE ASSEM .05" 10PS SGL END 6" datasheet.pdf
IC SW BUS CTRL 2.5/3.3V SOT23-8 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 300POS 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 75MA 7.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf