Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16244K20000F9W
Y16244K20000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16244K20000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.2K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16244K20000F9W.pdf
Availability of Y16244K20000F9W
QUANTITY
Y16244K20000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16244K20000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16244K20000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16244K20000F9W
Y16244K20000F9W Details Description
Related parts for Y16244K20000F9W
IC LATCH OCT LV 5V I/O 20SOIC datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 20NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12AWG BLU/YLW datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
JOYSTICK MINI 3AXIS W/BUTTON datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 220V 1.85W SOD64 datasheet.pdf