Sullins Connector Solutions ECA15DRMS
ECA15DRMS picture photo
Mfg. Part Number
ECA15DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW
Datasheet Download
ECA15DRMS.pdf
Availability of ECA15DRMS
QUANTITY
ECA15DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA15DRMS
Internal Part NumberEIS-ECA15DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA15DRMS
Related LinksECA1, ECA15DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA15DRMS Details Description
Related parts for ECA15DRMS
RES 56 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY GREEN 12.MM datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT SOLDR datasheet.pdf