Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162450R0000D9W
Y162450R0000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162450R0000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162450R0000D9W.pdf
Availability of Y162450R0000D9W
QUANTITY
Y162450R0000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162450R0000D9W
Internal Part NumberEIS-Y162450R0000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162450R0000D9W
Y162450R0000D9W Details Description
Related parts for Y162450R0000D9W
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC RESET FUSE +/-20% datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 10.67MM datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS IN-LINE datasheet.pdf
ESD BINDER YL W/CLR PCKT 1/2'' datasheet.pdf
MDK-ARM CORTEX M FLEX LICENSE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf