Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162456R0000A9W
Y162456R0000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162456R0000A9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162456R0000A9W.pdf
Availability of Y162456R0000A9W
QUANTITY
Y162456R0000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162456R0000A9W
Internal Part NumberEIS-Y162456R0000A9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162456R0000A9W
Y162456R0000A9W Details Description
Related parts for Y162456R0000A9W
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIE SET 2 FUNNEL BUTT 16-14AWG datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf