Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162460R4000A9R
Y162460R4000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162460R4000A9R
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162460R4000A9R.pdf
Availability of Y162460R4000A9R
QUANTITY
Y162460R4000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162460R4000A9R
Internal Part NumberEIS-Y162460R4000A9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162460R4000A9R
Y162460R4000A9R Details Description
Related parts for Y162460R4000A9R
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf