Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162466R5000A0R
Y162466R5000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162466R5000A0R
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162466R5000A0R.pdf
Availability of Y162466R5000A0R
QUANTITY
Y162466R5000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162466R5000A0R
Internal Part NumberEIS-Y162466R5000A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162466R5000A0R
Y162466R5000A0R Details Description
Related parts for Y162466R5000A0R
CONN SPRING CONT 33 POS .197 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.22A 13 MOHM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC HOTSWITCH 10BIT BUS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-2V 40A 80W datasheet.pdf