Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16246K80000B9W
Y16246K80000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16246K80000B9W
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16246K80000B9W.pdf
Availability of Y16246K80000B9W
QUANTITY
Y16246K80000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16246K80000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16246K80000B9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16246K80000B9W
Y16246K80000B9W Details Description
Related parts for Y16246K80000B9W
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT CMOS 20-PLCC datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/RED 1000' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 10WQFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
ASSY RND 1POS 37.7MM 17.2MM MED datasheet.pdf
28V GRN INCANDESCENT 6" WIRE datasheet.pdf