Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624750R000B9W
Y1624750R000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1624750R000B9W
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624750R000B9W.pdf
Availability of Y1624750R000B9W
QUANTITY
Y1624750R000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624750R000B9W
Internal Part NumberEIS-Y1624750R000B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1624750R000B9W
Y1624750R000B9W Details Description
Related parts for Y1624750R000B9W
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS SER 109 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
A22TK-2RR-21-K03 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN FFC 20POS .5MM datasheet.pdf