Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1625120R000Q9R
Y1625120R000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1625120R000Q9R
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y1625120R000Q9R.pdf
Availability of Y1625120R000Q9R
QUANTITY
Y1625120R000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1625120R000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y1625120R000Q9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1625120R000Q9R
Y1625120R000Q9R Details Description
Related parts for Y1625120R000Q9R
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 80POS GOLD BCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 25A datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf