Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162512K0000F9R
Y162512K0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162512K0000F9R
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162512K0000F9R.pdf
Availability of Y162512K0000F9R
QUANTITY
Y162512K0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162512K0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y162512K0000F9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162512K0000F9R
Y162512K0000F9R Details Description
Related parts for Y162512K0000F9R
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
HEADER GOLD 32POS DUAL ROW datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 16GB SLC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OSC XO 10.24MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf