Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162514K0000Q0W
Y162514K0000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162514K0000Q0W
Brief Description
RES SMD 14K OHM 0.02% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162514K0000Q0W.pdf
Availability of Y162514K0000Q0W
QUANTITY
Y162514K0000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162514K0000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y162514K0000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162514K0000Q0W
Y162514K0000Q0W Details Description
Related parts for Y162514K0000Q0W
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-563 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO221AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf