EPCOS (TDK) B25838L8106K4
B25838L8106K4 picture photo
Mfg. Part Number
B25838L8106K4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVAC SCREW
Datasheet Download
B25838L8106K4.pdf
Availability of B25838L8106K4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25838L8106K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25838L8106K4
Internal Part NumberEIS-B25838L8106K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25838
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1100V (1.1kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.118" Dia (79.20mm)
Height - Seated (Max)7.638" (194.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25838L8106K4
Related LinksB25838, B25838L8106K4 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25838L8106K4 Details Description
Related parts for B25838L8106K4
CAP FILM 2200PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BOOST CONVERTER PMU 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 100 OHM 7SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 60MA RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
HMM-381064-10-8A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf