Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1625248R000Q0W
Y1625248R000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1625248R000Q0W
Brief Description
RES SMD 248 OHM 0.02% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y1625248R000Q0W.pdf
Availability of Y1625248R000Q0W
QUANTITY
Y1625248R000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1625248R000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y1625248R000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)248
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1625248R000Q0W
Y1625248R000Q0W Details Description
Related parts for Y1625248R000Q0W
CONN SOCKET SIP 9POS TIN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DMP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC PCIE SW 24LANE 3PORT 324FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 20A 800V BU-5S datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf