Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162524K0000B9R
Y162524K0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162524K0000B9R
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162524K0000B9R.pdf
Availability of Y162524K0000B9R
QUANTITY
Y162524K0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162524K0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y162524K0000B9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162524K0000B9R
Y162524K0000B9R Details Description
Related parts for Y162524K0000B9R
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W MONO 32LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.85V 10DFN datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ADAPTER F/F SMA/BMA 18GHZ datasheet.pdf