Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16252K55000B0W
Y16252K55000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16252K55000B0W
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16252K55000B0W.pdf
Availability of Y16252K55000B0W
QUANTITY
Y16252K55000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16252K55000B0W
Internal Part NumberEIS-Y16252K55000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16252K55000B0W
Y16252K55000B0W Details Description
Related parts for Y16252K55000B0W
CONN RCPT XSR 16POS .6MM IDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf