Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16255K76000B0R
Y16255K76000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16255K76000B0R
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16255K76000B0R.pdf
Availability of Y16255K76000B0R
QUANTITY
Y16255K76000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16255K76000B0R
Internal Part NumberEIS-Y16255K76000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16255K76000B0R
Y16255K76000B0R Details Description
Related parts for Y16255K76000B0R
PATCHCORD 3COND PLUG-PLUG 2FT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED PVC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB FP datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf