Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16257K87000Q9R
Y16257K87000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y16257K87000Q9R
Brief Description
RES SMD 7.87KOHM 0.02% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16257K87000Q9R.pdf
Availability of Y16257K87000Q9R
QUANTITY
Y16257K87000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16257K87000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y16257K87000Q9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16257K87000Q9R
Y16257K87000Q9R Details Description
Related parts for Y16257K87000Q9R
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FE ADD-ON KIT TUBE 4.5 MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.3W DO41 datasheet.pdf
TSSOP-64-EXP-PAD TO DIP-64 SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf