Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162610K0000T0W
Y162610K0000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162610K0000T0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1506
Datasheet Download
Y162610K0000T0W.pdf
Availability of Y162610K0000T0W
QUANTITY
Y162610K0000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162610K0000T0W
Internal Part NumberEIS-Y162610K0000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162610K0000T0W
Y162610K0000T0W Details Description
Related parts for Y162610K0000T0W
IC DUAL 2-TO-4 DEC/DEMUX 16-SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 261POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 60A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TO-268 HEAT SINK /POLY TAPE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
3,3UF 50V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf